Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Złota Żaneta
Złota ŻanetaNiezmiernie miło jest nam poinformować, iż na sobotnich(13.10.2018) zawodach Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w kickboxingu rozgrywanych we Wrocławiu, należąca do naszej jednostki a reprezentująca klub Legion Głogów Żaneta Cieśla zdobyła dwa złote medale. Pierwszy w kategorii K1 do 52kg, oraz drugi w kick-light do 55kg. Serdecznie gratulujemy „żabie” oraz życzymy dalszych sukcesów w życiu sportowym oraz tym naszym ratowniczym.
Ćwiczenia współgrające działania jednostek OSP z teenu Gminy Rychliki
Ćwiczenia współgrające działania jednostek OSP z teenu Gminy RychlikiW sobotę (13.10.2018r.) koncentracją przy Urzędzie Gminy w Rychlikach, rozpoczęły się Gminne ćwiczenia Jednostek OSP z terenu naszej gminy. Ćwiczenia zorganizowano na terenie obiektu mieszalni pasz ,,CARGILL" znajdującej się w Rychlikach. Zadaniem ćwiczących było ugaszenie symulowanego pożaru w budynku magazynowym, odnalezienie i ewakuacja osoby poszkodowanej oraz udzielenie jej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczenia odbyły się w współdziałaniu z KM PSP w Elblągu oraz JRG PSP nr. 3 w Pasłęku. Nad całością ćwiczeń z ramienia KM PSP W Elblągu czuwał mł. bryg. Tomasz Marcinkowski - d-ca JRG nr. 3 w Pasłęku, Komendant Gminny Związku OSP w Rychlikach - dh. Wiesław Walewski oraz p. Robert Gliński doradca ds. Bezpieczeństwa w gminie. Zaproszonymi gośćmi, jako obserwatorzy byli: dh. Ryszard Janusz - Prezes Zarządu OP ZOSP w Elblągu, oraz dh. Henryk Kiejdo - Prezes Zarządu OG ZOSP w Rychlikach a zarazem Wójt gminy Rychliki.
Ćwiczenia przebiegały zgodnie z założeniem taktycznym oraz zachowaniem zasad BHP.
Po zakończeniu ćwiczeń była pora na podsumowanie działań, oraz mały poczęstunek.
Siły i środki użyte podczas manewrów:
-OSP KSRG Rychliki GBA 2,5/16, GCBA 6/32
-OSP KSRG Jelonki GBA3/20
-OSP Święty Gaj GLM 8/8
Pragniemy podziękować wszystkim Strażakom OSP za wzięcie udziału w manewrach oraz Kierownictwu Mieszalni Pasz ”Cargill”, za udostępnienie obiekty.
Komendant Gminny dh. Wiesław Walewski
Pożar sterty w Dziśnitach
Pożar sterty w DziśnitachWczoraj tuż po godzinie 19 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sterty balotów w miejscowości Dziśnity. Na miejsce zadysponowano także dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychlikach. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu GBA z OSP w Rychlikach zastał znajdującą się w polu z dala od zabudowań sterta objętą w całości ogniem. Przybyłe zastępy podały trzy prądy wody w natarciu na palącą się stertę i sukcesywnie przy pomocy bosaków i wideł rozpoczęli rozgarnianie sterty oraz przelewanie słomy wodą. W dalszej części akcji na miejsce przybyłą prywatna ładowarka teleskopowa, która znacznie pomogła rozgarnąć oraz w konsekwencji ugasić zaistniały pożar.
Ćwiczenia zgrywające jednostki OSP z powiatu elbląskiego
Ćwiczenia zgrywające jednostki OSP z powiatu elbląskiegoW dniu 29.09.2018 w miejscowości Rzeczna (gmina Pasłęk) odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu Elbląskiego należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-gaśniczego. Teren ćwiczeń nie był przypadkowo wybrany gdyż niemalże rok temu w tym miejscu doszło do przelania się wody przez wały rzeki Wąskiej, co doprowadziło do rozległo zalania terenów znajdujących się między miejscowościami Rzeczna, Krosienko, Drużno, Węzina. Wówczas na miejsce działań skierowanych były ponad stu strażaków, kilkudziesięciu żołnierzy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa a na miejsce działań przybył sam Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, iż wysoka woda w rzece Wąskiej zaczęła wylewać się poza swoje koryto na wysokości miejscowości Rzeczna zagrażając zalaniem pobliskim miejscowościom. <>


Wybory samorządowe 2018
News

Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie,

Strażacy Ochotnicy Województwa Warmińsko-Mazurskiego,na wstępie serdecznie Was pozdrawiam i dziękuję za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa i ochrony mieszkańców naszego regionu.

Zrzeszeni w OSP strażacy to powszechnie uznana i doceniana przez społeczeństwo organizacja ratowników współpracująca z samorządami terytorialnymi realizującymi zadania z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Zarówno samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jak też samorządy powiatowe i gminne doceniają tę społeczną misję OSP i udzielają maksymalnie możliwej pomocy w zapewnieniu środków na działalność ratowniczą i statutową. Doceniana jest również bogata historia poszczególnych OSP i Związku OSP RP oraz nasz wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, integrację lokalnych społeczności, pielęgnowanie tradycji i kultury ludowej. Bardzo często działacze samorządowi są także członkami OSP i dbają o potrzeby strażackie w gminie, powiecie i województwie.Czytaj Więcej
Dotacja ze środków Funduszu Sprawiedliwośi
Dotacja ze środków Funduszu SprawiedliwośiW dniach 6-7 września 2018 roku w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów województwa warmińsko mazurskiego z Dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gdzie w obecności Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie odbyło się podpisanie dotacji celowych pochodzących ze środków Funduszu Sprawiedliwości na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
W tak zacnym gronie nie mogło zabraknąć także przedstawicieli naszej gminy. Gmina Rychliki reprezentowana przez Wójta Gminy pana Henryka Kiejdo oraz Skarbnik Gminy panią Małgorzatę Klepacz-Ciąćka podpisała umowę na zakup sprzętu ratowniczego opiewającą na kwotę 34 752,96 zł. Zadaniem gminy przy realizacji w/w umowy jest wniesienia finansowego wkładu własnego na poziomie 1% wartości całego zadania.
Dziękujemy za wsparcie
Dziękujemy za wsparcie
Serdecznie dziękujemy firmie Futurehost za dostarczenie usługi hostingowej dla naszej strony internetowej.
Pomoc jaką otrzymaliśmy pozwoli nam nadal prowadzić oraz rozwijać naszą witrynę.


Zarząd oraz druhowie
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelonkach

Sukces współpracy Gminy Rychliki oraz Powiatu Elbląskiego
Sukces współpracy Gminy Rychliki oraz Powiatu ElbląskiegoNiezmiernie miło jest nam poinformować państwa, iż zwieńczeniu uległa umowa zawarta między Starostwem Powiatowym w Elblągu a Ochotniczą Strażą Pożarną w Jelonkach, polegająca na dotacji celowej dla naszej jednostki na „zakup motopompy szlamowej o wydajności powyżej 1100 l/min”. Zakup nie był by także możliwy do zrealizowania gdyby nie udział Gminy Rychliki, która to również byłą stroną w umowie. My druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelonkach pragniemy serdecznie podziękować zarówno Starostwu Powiatowemu w Elblągu jak i Gminie Rychliki za owocną współpracę w zrealizowaniu w/w przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, iż przyczyni się ono do zwiększenia możliwości usuwania miejscowych zagrożeń spowodowanych podtopieniami i tego typu zdarzeniami.
Pożar w Mieszalni pasz
Pożar w Mieszalni paszWczoraj 09.08.2018 nasza jednostka tuż po godzinie 21.00 została zadysponowana do pożary budynku garażowego w mieszalni pasz w miejscowości Krosno-Młyn. Na miejscu pracowały już zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG 3 w Pasłęku. Pożar wybuchł w pomieszczeniu warsztatowym, akcję utrudniał gęsty, gryzący dym oraz słaba wydajność sieci hydrantowej, wobec czego zasilanie wodne trzeba było zbudować z pobliskich sztucznych zbiorników wodnych.
Pożar Kombajnu
Pożar Kombajnu08.08.2018 kilka minut przed godziną 15.00 nasz zastęp skierowano do pożaru kombajnu, który pracował na jednym z pól w okolicy Jelonek. Pożar udało się opanować we wczesnej fazie m.in. przez osoby wykonujące pracę na polu. Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz dogaszenie maszyny. Na miejsce zadysponowano także GCBA z JRG 3 Pasłęk.
Czytaj więcej...
Krótkotrwała lecz gwałtowna lipcowa ulewa
Krótkotrwała lecz gwałtowna lipcowa ulewaNiestety, sprawdziły się prognozy IMGW dotyczące możliwości pojawienia się groźnych burz w naszym regionie. 30 lipca tuż przed godziną 18.00 nad naszą miejscowością przeszła krótkotrwałą, ale bardzo gwałtowna ulewa z bardzo silnymi porywami wiatru. Tuż po godzinie 18.00 gdy deszcz zaczynał ustępować rozległ się głos syreny. Nasza jednostka została zadysponowana do zalanego budynku sklepu na osiedlu w Jelonkach, a następnie po zakończonej akcji została prze dysponowana do zalanej piwnicy w budynku wielorodzinnym również w naszej miejscowości. Po uporaniu się z tym zagrożeniem dyżurny SKKM Elbląg prze dysponował naszą jednostkę do pomocy w wypompowywaniu wody w zalanych piwnicach budynków w Pasłęku przy ulicy Westerplatte. W trakcie wypompowywania wody w Pasłęku zostaliśmy jeszcze raz prze dysponowani do usunięcia konaru z jezdni na ulicy Dworcowej. Jak się okazuję, kolejny raz natura pokazała swoją siłę.


Wygenerowano w sekund: 0.07 70,132 unikalne wizyty