Ostrzeżenia meteorologiczneOstrzeżenia meteorologiczne:
Intensywne opady śniegu
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm, miejscami 15 cm.

Od: 2024-01-03 00:00
Do: 2024-01-03 20:00
Czas wydania: 2024-01-02 14:33
uwaga_gołoledźOstrzeżenia meteorologiczne:
Opady marznące
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są słabe, przejściowo także umiarkowane opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.
Uwagi: Ostrzeżenie może być wydłużone, w miarę rozwoju sytuacji.

Od: 2024-01-03 06:00
Do: 2024-01-04 15:00
Czas wydania: 2024-01-02 14:34
Przeciekający wał
Przeciekający wałWczoraj tj.27.12.2023r. ok. godz. 18.30 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM KM PSP w Elblągu do miejscowości Stare Dolno gm. Markusy, gdzie z powodu rozkopania przez bobry wału p. powodziowego doszło do zalewania pól uprawnych oraz wylewająca się woda zagrażała zalaniem gospodarstwa indywidualnego.
Na miejscu akcji pracowali również ratownicy z JRG nr 3 PSP w Pasłęku, OSP Markusy, Nowe Dolno oraz Quad z JRG NR 1 w Elblągu.
Działania ratownicze polegały na oświetleniu terenu akcji, zlokalizowaniu miejsca nory bobrów, przez którą woda zalewała pola i gospodarstwo, uszczelnieniu przecieku folią oraz workami z piaskiem.
Na miejsce działań przybyli: Przedstawiciel Wód Polskich, Inspektor Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Markusy, Oficer w dyspozycji KM PSP w Elblągu oraz d-ca JRG nr. 3 w Pasłęku.
Działania nasze zakończyliśmy ok. godz. 21.30, po czym powróciliśmy do Jednostki.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Ostrzeżenia meteorologiczne
uwaga_wodaOstrzeżenie hydrologiczne: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
prawdopodobieństwo: 90%
Obszar: Bauda (warmińsko-mazurskie)
Przebieg: W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej w zlewni Baudy przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.
Uwagi: Brak

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE: 150
Od: 2023-12-22 09:57
Do: 2023-12-24 11:00
Czas wydania: 2023-12-22 09:56
Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni
Ostrzeżenia meteorologiczneOstrzeżenia meteorologiczne:
Intensywne opady śniegu
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.

Od: 2023-12-22 14:00
Do: 2023-12-23 09:00
Czas wydania: 2023-12-22 11:42
uwaga_wiatrOstrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie bardzo silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu.

Od: 2023-12-21 19:00
Do: 2023-12-22 19:00
Czas wydania: 2023-12-21 12:48
Spotkanie Wigilijne
Spotkanie WigilijneW sobotę 16.12.2023 członkowie naszej jednostki, członkowie naszej MDP oraz zaproszeni goście spotkali się w naszej świetlicy aby symbolicznie przełamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez prezesa OSP w Jelonkach dh Wiesława Walewskiego zaproszonych gości. Następnie proboszcz naszej parafii ks. mgr. Janusz Pach odczytał przygotowaną na tą okazję homilię. Po wysłuchaniu słów proboszcza glos zabrał wójt gminy Rychliki a zarazem Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rychlikach pan Zbigniew Lichuszewski. Kolejnym punktem naszego spotkania było wręczenie symbolicznych statuetek dla proboszcza naszej parafii oraz dla pana wójta w podziękowaniu za bardzo owocną współpracę i pomoc w zrealizowaniu bardzo dużego przedsięwzięcia o którym poinformujemy w niedługim czasie. Następnie wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem i zasiedli do wcześniej przygotowanej symbolicznej wigilijnej kolacji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspólne stworzenie niesamowitego nastroju.
Pożar w Lepnie
Pożar w LepnieW czwartek, tuż przed godziną 11.00 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru dachu budynku mieszkalnego w miejscowości Lepno. Na miejscu zdarzenia działania prowadziły już zastępy z JRG 3 w Pasłęku, OSP w Rychlikach oraz OSP w Zielonce Pasłęckiej.
Uwaga na dziką zwierzynę
Uwaga na dziką zwierzynęZmiany aury na zimową sprawiła, iż na drogi wyjechały pługopiaskarki, które odśnieżając oraz rozsypując piasek czy sól drogową z założenia ułatwiają poruszanie się zmotoryzowanym użytkownikom dróg. Jednak należy pamiętać, iż rozsypywana na drogach sól może wabić dzikie zwierzęta, które najaktywniejsze są w godzinach świtu oraz gdy zapadnie zmrok. Pamiętajmy, iż pojawienie się jednego zwierzęcia może sugerować nam, że w pobliżu są kolejny.
Pracowity weekend
Pracowity weekendNagła zmiana aury spowodowała obfite opady śniegu, który zalegając na drzewach swoim ciężarem doprowadzał do ich złamań. W związku z tym Jednostki ochrony przeciwpożarowej odnotowały bardzo duży wzrost miejscowych zagrożeń związanych głównie z usuwaniem zwisających nadłamanych konarów czy całych drzew blokujących ruch na drogach.
W sobotę (25.11.2023). Tuż przed godziną 20.00 Nasza jednostka została zadysponowana do Pasłęka gdzie doszło do pożaru domu jednorodzinnego, na miejscu w działaniach brały udział zastępy z JRG nr 3 w Pasłęku, druhowie z OSP w Zielonce Pasłęckiej i OSP Stegny oraz zastępca komendanta miejskiego KM PSP w Elblągu oraz oficer operacyjny KM PSP.. Podczas działań jeden z naszych zastępów został przedysponowany do miejscowości Gołąbki gdzie przewrócone drzewo uniemożliwiało ruch na drodze.
W niedziele natomiast nasza jednostka wraz z zastępami z JRG nr 3 w Pasłęku oraz OSP w Węzinie brała udział w gaszeniu pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym w miejscowości Drużno.