Przełączanie numeru alarmowego 998
NewsZaczynając od dnia 10 maja 2021 roku odbędzie się w naszym województwie przełączanie numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego. Proces ten będzie odbywał się w dniach od 10 do 17 maja, zakładając dzienne przełączanie 3-4 powiatów.

Zmiana ta spowoduje, że pod numerem 998 nie dodzwonimy się do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, a jedynie do operatora numeru 112. Nie będą więc przekierowywane rozmowy typu zapytanie, informacje itp. Prosimy o korzystanie z numeru 998 tylko jako zgłoszenie zdarzenia o charakterze ratunkowym.

Pożar traw
Pożar trawWczoraj około godziny 22.30 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze traw przy drodze między miejscowościami Marwica i Stankowo.
Na miejsce zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami. Spaleniu uległo ok. 2000-3000m2.

W dniu dzisiejszym, kilkanaście minut po godzinie 12 dwa zastępy z naszej jednostki zadysponowane zostały do pożaru traw przy drodze między miejscowościami Marwica i Klepa.
Adoracja Grobu Pańskiego
Adoracja Grobu PańskiegoZ powodu obowiązującego w całym kraju stanu pandemii oraz związanymi z nią obostrzeniami tegoroczna adoracja Najświętszego Sakramentu przez naszych druhów przebiega w odmienionej formie. Warta przy Grobie Pańskim z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego odbywa się dwie godziny przed i dwie godziny po Mszy św., natomiast liczba uczestniczących strażaków ograniczona jest do minimum. Z tego miejsca pragniemy także gorąco podziękować Panu Damianowi za pomoc w renowacji toporków dzięki, której prezentują się one bardziej okazale.
Wielkanoc 2021

Kolejny pożar sadzy
NewsWczoraj (30.03.2021), SKKM w Elblągu zadysponowało naszą jednostkę do pożaru sadzy w miejscowości Marwica. Po dojeździe na miejsce zdarzenia widać było dym wydostający się spod dachówek oraz mocne zadymienie panujące na poddaszu budynku wielorodzinnego. Wobec czego KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych SIS. na miejsce zdarzenia. Na szczęście pożar w przewodzie kominowym udało się szybko opanować i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się na poddasze budynku.
Pożar w przewodzie kominowym
Pożar w przewodzie kominowymW dniu wczorajszym otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Jelonki. Na miejsce zdarzenia prócz zastępu GBA z naszej jednostki zadysponowany został także zastęp SHD 23 z JRG 3 w Pasłęku. Po dotarciu na miejsce zdarzenia KDR potwierdził pożar sadzy, lecz okazało się, iż jest to komin osiedlowej kotłowni, który z racji umiejscowienia oraz wysokości uniemożliwił działania z SHD 23. Wobec czego KDR na miejsce zdarzenia poprosił o zadysponowanie SCD 39 z JRG 1 w Elblągu.
Zmarł ks. Tadeusz Parda
Zmarł ks. Tadeusz PardaZ wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż w dniu wczorajszym zmarł ks. Tadeusz Parda, który od 23 lat pełnił posługę kapłańską jako proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach.
Ks. Tadeusz święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1990 r. w Olsztynie.
Jako wikariusz posługiwał w parafiach św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku, Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie, św. Józefa w Morągu i św. Józefa w Pasłęku.
Uroczystości żałobne odbędą się w sobotę 20 marca o 12.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach,
a uroczystości pogrzebowe 22 marca o godzinie 12.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Rynie .
Ostrzeżenie Meteorologiczne
NewsPrognoza zagrożeń meteorologicznych:
Od: Wtorek 23.02 07:30 Do: Środa 24.02 07:30
Roztopy
Kryteria: Szybkie topnienie pokrywy śnieżnej spowodowane wzrostem temperatury powietrza powyżej 0°C, trwającym przez co najmniej 2 doby, przy możliwym występowaniu opadów deszczu do 10 mm/24 h.
źródło: IMGW-PIB https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true#osmet=false&oshyd=false&pronieb=true&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,7
Ostrzeżenie Meteorologiczne
NewsOstrzeżenie meteorologiczne:
Mgła intensywnie osadzająca szadź
prawd. 80%
Przebieg: Miejscami prognozowana jest mgła intensywnie osadzająca szadź i utrzymująca się powyżej 8 godzin. Widzialność w zasięgu mgły od 100 m do 200 m.

Od: 2021-02-20 18:00
Do: 2021-02-21 10:00
synoptyk IMGW-PIB: Mateusz Zamajtys
Czas wydania: 2021-02-20 11:52
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
Zmarł ks. kan. Piotr Świtajski
Zmarł ks. kan. Piotr ŚwitajskiZ wielkim smutkiem przyjęliśmy informację z Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, iż w dniu dzisiejszym (16.02.2021) o godzinie 7.30 w wieku 62 lat zmarł ks. kan. Piotr Świtajski, który był pierwszym proboszczem po erygowaniu Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach. Ksiądz Piotr był proboszczem w naszej parafii w latach 1991-1998, wtedy to dzięki m.in. jego zaangażowaniu została wybudowana plebania przy kościele oraz kaplica kościelna. Zaangażowany w życie naszej miejscowości, pomysłodawca wielu inicjatyw między innymi budowania szopki Bożonarodzeniowej w centrum wsi, co kultywowane jest do dnia dzisiejszego.
Po opuszczeniu naszej miejscowości ks. Piotr był Proboszczem Parafii pw. Św. Jerzego w Tychnowach. Jak informuje GOK w Kwidzynie ks. Piotr był bardzo aktywny i zaangażowany w życie Gminy Kwidzyn, przez wiele lat pełnił funkcję kapelana Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Kwidzyn. Jako kapelan posługiwał również w Zakładzie Karnym w Kwidzynie. Był współtwórcą i wiceprezesem Fundacji „Żyć Zgodnie” oraz Duszpasterzem Trzeźwości osób uzależnionych. Jako terapeuta uzależnień pomagał wielu osobom. Był także wielkim miłośnikiem koni.

Nocny pożar samochodu w Śliwicy
Nocny pożar samochodu w ŚliwicyDziś o godzinie 4 rano otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Śliwica. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został zastęp GBA z JRG nr 3 w Pasłęku oraz dwa zastępy z naszej jednostki.Czytaj Więcej (foto)