Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Podsumowanie minionego roku
NewsRok 2021 już za nami, czas, więc na małe podsumowanie naszej działalności.
W 2021 roku nasza jednostka uczestniczyła w 68 zdarzeniach i jest to wzrost o 27 zdarzeń w porównaniu do roku 2020. Najwięcej wyjeżdżaliśmy do miejscowych zagrożeń, bo aż 43 razy, z czego 11 wyjazdów dotyczyło dowozu seniorów na szczepienie przeciw Covid 19. Do różnego rodzaju pożarów wyjeżdżaliśmy 19 razy, z czego prawie połowa dotyczyła pożarów sadzy w przewodzie kominowym. Odnotowaliśmy także 3 wyjazdy fałszywe oraz 3 razy dysponowani byliśmy do zabezpieczenia rejonu działania JRG 3 w Pasłęku. Najpoważniejszymi zdarzeniami, w których braliśmy udział to zdarzenia dotyczące pożarów: Pożar wielorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Krupin, pożar budynku gospodarczego po byłej stolarni w miejscowości Komorowo Żuławskie oraz pożar składowiska odpadów foliowych w miejscowości Gronowo Górne.
Nowy rok rozpoczęliśmy bardzo udanie od wymiany ubrań bojowych, dzięki Funduszowi Sprawiedliwości udało się zakupić 10 3-częściowych kompletów ubrań specjalnych FHR 008 MAX PL oraz wymienić węże w hydraulicznym zestawie ratowniczym. Ponadto w 2021 dzięki determinacji i zaangażowaniu pozyskaliśmy dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Dotacja w wysokości 18 750 zł została przeznaczona na zakup dwóch radiotelefonów noszonych, dwóch trzy częściowych kompletów ubrań specjalnych oraz dziesięciu iskrobezpiecznych, akumulatorowych latarek kątowych LED z certyfikatem ATEX do STREFY, a także Dotację z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, dzięki któremu udało się zakupić przenośny zestaw oświetleniowy na statywie z reflektorami firmy Rosenbauer oraz parawan do zasłaniania ofiar wypadku. Ponadto nasi druhowie z własnych środków pochodzących z ekwiwalentu za akcję dołożyli brakujące ponad 1600 zł na zakup szafy do suszenia ubrań specjalnych. Dzięki czemu możliwe jest znaczne szybsze przywrócenie ubrań bojowych do schludnego i komfortowego korzystania. Niestety rok 2021 jak nigdy wcześniej przyczynił się do zmniejszenia w naszych szeregach. Na wieczną służbę odeszli zasłużeni dh Roman Bożyk, dh Stanisław Cieślikowski, dh Ryszard Duda oraz dh Janusz Smargól druhowie, przy których dojrzewało i uczyło się strażackiego rzemiosła większość z obecnych członków naszej jednostki. Ponadto w 2021 roku pożegnaliśmy, ks. Piotra Świtajskiego który był pierwszym proboszczem po erygowaniu Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach oraz ks. Taduesza Pardę, który do chwili śmierci przez 23lata pełnił posługę w naszej parafii. Taki to był rok 2021 dla naszej jednostki, w którym radość pozyskanego nowego sprzętu przeplatała się ze smutkiem po utracie zasłużonych dla jednostki ludzi.
W nowym roku życzymy sobie, aby ten rok nie był gorszy od poprzedniego, aby nasza pasja do wykonywanego zamiłowania nie była mniejsza i oczywiście abyśmy tyle razy wrócili z akcji ile do nich wyjechali.
Podsumowanie akcji Krwiodawstwa
NewsDziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasza sobotnią akcję krwiodawstwa, a w szczególności tym, którzy oddali ten najcenniejszy dar. Łącznie udało się zebrać ponad 14 litrów krwi. Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki) jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym.
Krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi
Ostrzeżenie Meteorologiczne
uwaga_gołoledźOstrzeżenia meteorologiczne:
Oblodzenie
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura powietrza obniży się do około -2°C, -1°C nad ranem, temperatura minimalna przy gruncie około -3°C, -2°C.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2022-01-20 03:00
Do: 2022-01-20 10:00
synoptyk IMGW-PIB: Karolina Kierklo
Czas wydania: 2022-01-19 13:59
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Zawieje/zamiecie śnieżne
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są zawieje i lokalne zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu oraz wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2022-01-20 04:00
Do: 2022-01-20 14:00
synoptyk IMGW-PIB: Karolina Kierklo
Czas wydania: 2022-01-19 14:10
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenie Meteorologiczne
uwaga_wiatrOstrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, na północnym zachodzie lokalnie do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
Uwagi: Z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenie moze być przedłużone bądź zmienione.

Ważne:
Od: 2022-01-20 04:00
Do: 2022-01-20 17:00
synoptyk IMGW-PIB: Karolina Kierklo
Czas wydania: 2022-01-19 13:28
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenie Meteorologiczne
uwaga_wiatrOstrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 2
prawd. 90%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie dość silnego i silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do około 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej połowie dnia.
Uwagi: Możliwa zmiana stopnia ostrzeżenia.

Ważne:
Od: 2022-01-17 03:00
Do: 2022-01-17 21:00
synoptyk IMGW-PIB: Magdalena Pękala
Czas wydania: 2022-01-16 12:40
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
źródło: IMGW-PIB https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true
Ćwiczenia na lodzie
Ćwiczenia na lodzieUjemne temperatury w nocy sprawiły, że akweny wodne znowu pokryły się warstwą lodu, dzięki czemu w minioną niedzielę mogliśmy zorganizować ćwiczenia z zakresu ratownictwa na obszarach wodnych skupiając się na działaniach na lodzie. Zbiórka rozpoczęła się w garażu naszej jednostki, gdzie przypomnieliśmy sobie zasady BHS podczas tego typu zdarzeń, a także omówione zostały techniki ewakuacji poszkodowanego. Po części teoretycznej część druhów udała się nad Kanał Ostródzko-Elbląski celem przygotowania do ćwiczeń. Czytaj Więcej...
Zbiórka krwi
Zbiórka krwiSerdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w zbiórce krwi, która odbędzie się 15.01.2022 w godzinach od 8.00 do 11.00 w świetlicy w naszej miejscowości. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
Ustawa o OSP podpisana przez Prezydenta
NewsW poniedziałek (27 grudnia 2021 r.) Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych – pierwszy w historii akt prawny w randze ustawy, regulujący kompleksowo organizację i funkcjonowanie OSP.

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków ochotników, takim jak postulat wprowadzenia świadczenia ratowniczego dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych. Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie będzie wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Fantom dla naszej jednostki
Fantom dla naszej jednostkiTuż przed świętami do naszej jednostki trafił fantom do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej LittleAnne .
Prezent został nieodpłatnie przekazany przez Fundację WOŚP w ramach uczestnictwa w programie edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” abyśmy mogli jeszcze efektywniej szkolić naszą lokalną społeczność z zakresu wykonywania RKO.
Dotacji z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników
Dotacji z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego RolnikówKońcówka roku okazała się bardzo udana dla naszej jednostki. Właśnie dotarło do nas nowe wyposażenie w postaci przenośnego zestawu oświetleniowego na statywie z reflektorami firmy Rosenbauer oraz parawan do zasłaniania ofiar wypadku.
Zakup powyższego wyposażenia był możliwy dzięki przyznanej naszej jednostce dotacji z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.Wygenerowano w sekund: 0.02 390,217 unikalne wizyty