Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Wybory samorządowe 2018
News

Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie,

Strażacy Ochotnicy Województwa Warmińsko-Mazurskiego,na wstępie serdecznie Was pozdrawiam i dziękuję za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa i ochrony mieszkańców naszego regionu.

Zrzeszeni w OSP strażacy to powszechnie uznana i doceniana przez społeczeństwo organizacja ratowników współpracująca z samorządami terytorialnymi realizującymi zadania z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Zarówno samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jak też samorządy powiatowe i gminne doceniają tę społeczną misję OSP i udzielają maksymalnie możliwej pomocy w zapewnieniu środków na działalność ratowniczą i statutową. Doceniana jest również bogata historia poszczególnych OSP i Związku OSP RP oraz nasz wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, integrację lokalnych społeczności, pielęgnowanie tradycji i kultury ludowej. Bardzo często działacze samorządowi są także członkami OSP i dbają o potrzeby strażackie w gminie, powiecie i województwie.Czytaj Więcej
Dotacja ze środków Funduszu Sprawiedliwośi
Dotacja ze środków Funduszu SprawiedliwośiW dniach 6-7 września 2018 roku w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów województwa warmińsko mazurskiego z Dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gdzie w obecności Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie odbyło się podpisanie dotacji celowych pochodzących ze środków Funduszu Sprawiedliwości na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
W tak zacnym gronie nie mogło zabraknąć także przedstawicieli naszej gminy. Gmina Rychliki reprezentowana przez Wójta Gminy pana Henryka Kiejdo oraz Skarbnik Gminy panią Małgorzatę Klepacz-Ciąćka podpisała umowę na zakup sprzętu ratowniczego opiewającą na kwotę 34 752,96 zł. Zadaniem gminy przy realizacji w/w umowy jest wniesienia finansowego wkładu własnego na poziomie 1% wartości całego zadania.
Dziękujemy za wsparcie
Dziękujemy za wsparcie
Serdecznie dziękujemy firmie Futurehost za dostarczenie usługi hostingowej dla naszej strony internetowej.
Pomoc jaką otrzymaliśmy pozwoli nam nadal prowadzić oraz rozwijać naszą witrynę.


Zarząd oraz druhowie
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelonkach

Sukces współpracy Gminy Rychliki oraz Powiatu Elbląskiego
Sukces współpracy Gminy Rychliki oraz Powiatu ElbląskiegoNiezmiernie miło jest nam poinformować państwa, iż zwieńczeniu uległa umowa zawarta między Starostwem Powiatowym w Elblągu a Ochotniczą Strażą Pożarną w Jelonkach, polegająca na dotacji celowej dla naszej jednostki na „zakup motopompy szlamowej o wydajności powyżej 1100 l/min”. Zakup nie był by także możliwy do zrealizowania gdyby nie udział Gminy Rychliki, która to również byłą stroną w umowie. My druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelonkach pragniemy serdecznie podziękować zarówno Starostwu Powiatowemu w Elblągu jak i Gminie Rychliki za owocną współpracę w zrealizowaniu w/w przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, iż przyczyni się ono do zwiększenia możliwości usuwania miejscowych zagrożeń spowodowanych podtopieniami i tego typu zdarzeniami.
Pożar w Mieszalni pasz
Pożar w Mieszalni paszWczoraj 09.08.2018 nasza jednostka tuż po godzinie 21.00 została zadysponowana do pożary budynku garażowego w mieszalni pasz w miejscowości Krosno-Młyn. Na miejscu pracowały już zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG 3 w Pasłęku. Pożar wybuchł w pomieszczeniu warsztatowym, akcję utrudniał gęsty, gryzący dym oraz słaba wydajność sieci hydrantowej, wobec czego zasilanie wodne trzeba było zbudować z pobliskich sztucznych zbiorników wodnych.
Pożar Kombajnu
Pożar Kombajnu08.08.2018 kilka minut przed godziną 15.00 nasz zastęp skierowano do pożaru kombajnu, który pracował na jednym z pól w okolicy Jelonek. Pożar udało się opanować we wczesnej fazie m.in. przez osoby wykonujące pracę na polu. Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz dogaszenie maszyny. Na miejsce zadysponowano także GCBA z JRG 3 Pasłęk.
Czytaj więcej...
Krótkotrwała lecz gwałtowna lipcowa ulewa
Krótkotrwała lecz gwałtowna lipcowa ulewaNiestety, sprawdziły się prognozy IMGW dotyczące możliwości pojawienia się groźnych burz w naszym regionie. 30 lipca tuż przed godziną 18.00 nad naszą miejscowością przeszła krótkotrwałą, ale bardzo gwałtowna ulewa z bardzo silnymi porywami wiatru. Tuż po godzinie 18.00 gdy deszcz zaczynał ustępować rozległ się głos syreny. Nasza jednostka została zadysponowana do zalanego budynku sklepu na osiedlu w Jelonkach, a następnie po zakończonej akcji została prze dysponowana do zalanej piwnicy w budynku wielorodzinnym również w naszej miejscowości. Po uporaniu się z tym zagrożeniem dyżurny SKKM Elbląg prze dysponował naszą jednostkę do pomocy w wypompowywaniu wody w zalanych piwnicach budynków w Pasłęku przy ulicy Westerplatte. W trakcie wypompowywania wody w Pasłęku zostaliśmy jeszcze raz prze dysponowani do usunięcia konaru z jezdni na ulicy Dworcowej. Jak się okazuję, kolejny raz natura pokazała swoją siłę.
Wypadek w miejscowości Pronie
Wypadek w miejscowości Pronie01.08.2018 o godzinie 14.29 dyżurny SKKM skierował nasz zastęp do miejscowości Pronie (Gmina Stary Dzierzgoń). Zgłoszenie dotyczyło wypadku drogowego, w którym dwa samochody osobowe zderzyły się czołowo, w wyniku czego dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Na miejsce zdarzenia wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Nasze zadania polegały na pomocy w wydobyciu osób poszkodowanych z samochodu oraz zabezpieczenie miejsca wypadku i lądowiska dla LPR. Na miejsce zadysponowano także dwa zastępy z JRG Sztum oraz po jednym z OSP Stary Dzierzgoń i OSP Dzierzgoń. Czytaj Więcej...
Ostrzeżenie meteorologiczne
uwaga_burzawoj. warmińsko-mazurskie - pow. elbląski
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 2
Ostrzeżenie 9/2018
Ważne:
Od: 2018-07-29 13:00:00
Do: 2018-07-30 02:00:00
synoptyk IMGW-PIB: Barbara Jakubowska
Czas wydania: 2018-07-29 07:02:00
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku
prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.
źródło IMGW-PIB Link
Europejski Mechanizm Ochronu Ludności
Europejski Mechanizm Ochronu LudnościOgromne pożary w Szwecji oraz Grecji spowodowały, iż kraje te nie mogąc sobie sami dać rade w walce z żywiołem poprosiły za pomocą Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności inne kraje członkowskie o pomoc. Zatem postanowiliśmy troszkę przybliżyć zasady funkcjonowania tego Międzynarodowego Mechanizmu oraz zaprezentować, jaką rolę odgrywa w nim nasz kraj.
Polska uczestniczy w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności, w ramach, którego zgłoszono do działań międzynarodowych specjalistyczne grupy ratownicze tzw. moduły:
1. HUSAR lub MUSAR (moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej) – tworzone doraźnie
na bazie 5-ciu SGPR PSP (Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Kraków),
2. HCP (moduł pomp wysokiej wydajności) – 4 moduły (Katowice, Toruń, Rzeszów, Gorzów Wlkp.),
3. GFFFV (moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) – 6 modułów (Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin, Wrocław),
4. CBRN (moduł wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz pobierania próbek) – 4 moduły (Warszawa, Katowice, Kraków, Poznań).


Tragiczny bilans ogromnych pożaró w Grecji
Tragiczny bilans ogromnych pożaró w GrecjiOgromne pożary lasów także w Grecji
23 lipca Rząd Grecji uruchomił również europejski mechanizm obrony cywilnej, aby prosić o pomoc inne kraje UE - podała wieczorem rzeczniczka straży pożarnej Stawrula Maliri, która zaapelowała do mieszkańców zagrożonych obszarów o ewakuację
Ogień - szalejący od poniedziałku nie tylko w regionie Attyki, w pobliżu Aten, ale też w innych częściach kraju, zwłaszcza w Koryncie i na Krecie - zniszczył wiele budynków i wymusił ewakuację kilku miejscowości. W gaszenie ognia zaangażowane są setki strażaków. Do ewakuacji ludzi użyto łodzi i helikopterów. 91 ofiar śmiertelnych, dziesiątki wciąż uznawane za zaginione i kilka osób podejrzanych o celowe podpalenia. W Grecji wciąż szaleje pożoga. Od poniedziałku w rejonie Attyki, w okolicach Aten ogień sprawił ogromne spustoszenie.
Wygenerowano w sekund: 0.07 61,313 unikalne wizyty