Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Kolejny pożar sadzy
Kolejny pożar sadzyKolejny pożar sadzy
Dziś tuż po godzinie 17 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Barzyna. Na miejsce zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami, a pod wskazanym adresem działał już zastęp SHD 23 z JRG 3 w Pasłęku. Dziś pierwszy raz w działaniach mogliśmy użyć niskociśnieniowej lancy gaśniczej, której wykorzystanie szybko przyczyniło się do znacznego zniwelowania wydostających się iskier. Powrót zimy, chodź nie tak mroźnej spowodował wzrost tego rodzaju zdarzeń. Przypominamy, iż pożary sadzy w przewodach kominowych są bardzo niebezpieczne. Nagromadzona sadza w przewodzie kominowym może ulec zapaleniu a to może spowodować roszczelnienie przewodu kominowego, co może doprowadzić do pożaru, podobnie jak w przypadku wydostających się z komina iskier, które opadając na pokrycia dachowe mogą trafić pod dachówki gdzie również bardzo szybko może dojść do pożaru. Przypominamy, zgodnie z artykułem 62 ustępem 1 prawa budowlanego, należy wykonać przegląd kominiarski przynajmniej raz do roku. Przegląd obejmuje kontrolę przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Te czynności powinien wykonać czeladnik kominiarski lub fachowy kominiarz z uprawnieniami. Jeśli natomiast chodzi o okresowe czyszczenie kominów, to trzeba je robić kilkukrotnie w ciągu roku (cztery razy w przypadku pieców opalanych węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi). Jeżeli Twój dom jest opalany gazem lub olejem to wystarczy wyczyścić komin dwukrotnie w ciągu roku.
Wizyta Pana Ministra
Wizyta Pana MinistraWczoraj niespodziewanie naszą jednostkę odwiedził Pan Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, który dokonał symbolicznego przekazania sprzętu ratowniczo-gaśniczego zakupionego z Funduszu Prewencyjnego PZU dla naszej jednostki. Zakup sprzętu z pewnością nie byłby możliwy gdyby nie determinacja i zaangażowanie Pana Ministra. Dzięki otrzymanemu wsparciu mogliśmy zakupić sprzęt, który znacząco polepszy, jakość oraz bezpieczeństwo ratowników podczas prowadzonych akcji ratowniczo-gaśniczych a to bez wątpienia przyczyni się na poprawę bezpieczeństwa naszej lokalnej społeczności, co dla nas wszystkich jest fundamentalnym celem. W imieniu naszym i mieszkańców naszej społeczności serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i liczymy, że spotkanie w takich miłych okolicznościach nie będzie ostatnim.
Ostrzeżenia meteorologiczne
uwaga_wiatrpowiat: elbląski (warmińsko-mazurskie) - Prognoza zagrożeń meteorologicznych
Od: Sobota 14.01 07:30 Do: Niedziela 15.01 07:30
Silny wiatr
stopień: 1
Wielka zbiórka krwi 2023
14 stycznia br. o godzinie 8.00 w świetlicy wiejskiej w Jelonkach odbędzie się akcja wielkiej zbiórki krwi.
Wydarzenie organizowane jest przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Elblągu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oraz Ochotniczą Staż Pożarną w Jelonkach.
Gorąco zachęcamy do udziału w tak szczytnym celu jakim jest akcja krwiodawstwa.
Oddaj krew, ocal życie!Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Ostrzeżenia meteorologiczne
Ostrzeżenia meteorologiczneOstrzeżenia meteorologiczne:
Zawieje/zamiecie śnieżne
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z pónocy i z pólnocnego zachodu.
Uwagi: Ostrzeżenie może być przedłużone.

Ważne:
Od: 2022-12-12 10:00
Do: 2022-12-13 10:00
Czas wydania: 2022-12-11 23:33
źródło: IMGW-PIB Ostrzeżenia meteorologiczne:
Zawieje/zamiecie śnieżne
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z pónocy i z pólnocnego zachodu.
Uwagi: Ostrzeżenie może być przedłużone.

Ważne:
Od: 2022-12-12 10:00
Do: 2022-12-13 10:00
Czas wydania: 2022-12-11 23:33
Ostrzeżenia meteorologiczne
Ostrzeżenia meteorologiczneOstrzeżenia meteorologiczne:
Intensywne opady śniegu
stopień: 2
prawd. 90%
Przebieg: Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm do 25 cm.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2022-12-12 06:00
Do: 2022-12-13 06:00
Czas wydania: 2022-12-11 12:56
źródło: IMGW-PIB https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true
Wręczenie promes dla MDP
Wręczenie promes dla MDPW poniedziałek 21.11.2022 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji wręczenia promes finansowych dla młodzieżowych drużyn pożarniczych z powiatu elbląskiego i braniewskiego.
Promesy z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki oraz warmińsko -mazurskiego Komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego odebrało dziewiętnaście młodzieżowych drużyn pożarniczych funkcjonujących przy Ochotniczych Strażach Pożarnych w: Braniewie, Dobrym, Fiszewie, Fromborku, Godkowie, Gronowie Elbląskim, Jelonkach, Łęczu, Milejewie, Młynarach, Ogrodnikach, Pomorskiej Wsi, Rzecznej, Stegnach, Tolkmicku, Zastawnie, Zielonce Pasłęckiej, Zwierznie i Żurawcu.
Jestem przekonany, że promesy zostaną dobrze wykorzystane. (...) Uczycie się od społeczności strażaków, czym jest odpowiedzialność, czym jest dobroć, troska o drugiego człowieka. To jest niezmiernie ważne - mówił do młodzieży działającej przy OSP wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Uroczystości pogrzebowe druha Mirosława Borowskiego
NewsInformujemy, iż w sobotę 12.11.2022 o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Jelonkach rozpoczną się Uroczystości pogrzebowe druha Mirosława Borowskiego. Po mszy pogrzebowej ciało druha zostanie złożone w grobie na cmentarzu parafialnym w Jelonkach
Dotacja z WFOŚiGW w Olsztynie
Dotacja z WFOŚiGW w OlsztynieNiezmiernie miło jest nam państwa poinformować, iż Ochotnicza Straż Pożarna w Jelonkach otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Dotacja w wysokości 18 750, - została przeznaczona na zakup butli kompozytowych do aparatów ochrony układu oddechowego, hełmów bojowych oraz kompletu ubrania specjalnego
Celem programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.Rozmyty wał
NewsW sobotę 15.10.2022 roku ok. godziny 21.30 zastępy z naszej jednostki zostały zadysponowane do miejscowości Gajewiec( gmina Gronowo Elbląskie) gdzie od godzin popołudniowych strażacy z Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej walczyli z przesiąkającym wałem na rzece Tina. Przyczyną uszkodzenia wałów okazały się Bobry, które na odcinku około 30 metrów poprzez swoje działania doprowadziły do zapadnięcia się wału oraz wylewania rzeki na pobliskie pola.
Sytuacja wbrew pozorom była bardzo poważna gdyż uszkodzony wał zagrożony był całkowitym rozmyciem, dlatego też na miejsce działań prócz kilkunastu zastępów PSP i OSP przybył także Oficer w dyspozycji Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu bryg. Krzysztof Karolkiewicz oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu bryg. Robert Licznerski. Działania trwające do godzin porannych skupiały się na doraźnym wzmocnieniu uszkodzonego wału przy wykorzystaniu worków z piaskiem, plandek budowlanych oraz zapór przeciwpowodziowych. W działaniach, które łącznie trwały 15 godzin bardzo zaangażowani byli przedstawiciele lokalnego samorządu z wójtem gminy Gronowo Elbląskie na czele, którzy zadbali m.in. o przygotowanie ciepłych posiłków dla pracujących strażaków.
W działania zaangażowane były Siły i Środki z: JRG nr 1, nr 2 w Elblągu, JRG nr 3 w Pasłęku, OSP Gronowo Elbląskie, OSP Jegłownik, OSP Fiszewo, OSP Markusy, OSP Krzewsk, OSP Jelonki, OSP Nowakowo.
Wygenerowano w sekund: 0.01 513,726 unikalne wizyty