Ostrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu. Nad ranem wiatr stopniowo będzie słabnąć.
Uwagi: Brak.
Ważne:
Od: 2024-12-16 22:00
Do: 2024-12-17 09:00
Czas wydania: 2024-12-16 12:37
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
Uwagi: Brak.
Ważne:
Od: 2024-12-16 05:00
Do: 2024-12-16 17:00
Czas wydania: 2024-12-15 12:03
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Oblodzenie
stopień: 1
prawd. 70%
Przebieg: Lokalnie pojawią się oblodzenia mokrych nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i morego śniegu. Temperaturza minimalna od -3°C do 0°C, przy gruncie od -4°C do -1°C, lokalnie -6°C.
Uwagi: Oblodzenia możliwe w szczególności na mostach, wiaduktach i na wyniesieniach terenu.
Ważne:
Od: 2024-11-22 19:00
Do: 2024-11-23 09:00
Czas wydania: 2024-11-22 11:30
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Intensywne opady śniegu
stopień: 1
prawd. 70%
Przebieg: Prognozowane są przelotne opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 10 cm.
Uwagi: Opady śniegu będą przelotne, a ich natężenie zmienne, z lokalnymi różnicami w wysokości opadów. Towarzyszący opadom śniegu porywisty wiatr miejscami powodować będzie zawieje śnieżne.
Ważne:
Od: 2024-11-23 09:00
Do: 2024-11-23 19:00
Czas wydania: 2024-11-22 22:59
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Uwagi: Brak.
Ważne:
Od: 2024-11-19 19:00
Do: 2024-11-20 13:00
Czas wydania: 2024-11-19 12:53
źródło: IMGW-PIB Link
Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną "ZAPROŚ KOMINIARZA!". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!".
Tlenek węgla (czad) to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.
Tlenku węgla (czadu): NIE usłyszysz!, NIE zobaczysz!, NIE poczujesz!
Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Kominiarz czy Strażak? Wybór należy do Ciebie !!!
Panujące niskie temperatury sprawiają, że urządzenia grzewcze zamontowane w domach pracują na pełnych obrotach, dostarczając ciepło i gwarantując odpowiednio wysoki komfort termiczny dla mieszkańców.
Wszystko jest oczywiste i prawidłowe za wyjątkiem skłonności wielu mieszkańców do odpowiedniego zadbania o stan zarówno urządzeń grzewczych jak i przewodów kominowych. Wcześniejsze apele straży pożarnej związane z dokonaniem przeglądów kominiarskich nie koniecznie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Bardziej zaradni jeszcze przed sezonem grzewczym dokonali kontroli i przeglądu przewodów kominowych przez uprawnione osoby. Niestety jest też grupa osób, która mając do wyboru Kominiarz czy Strażak wybiera właśnie tego drugiego, dzwoniąc w chwili zagrożenia do straży pożarnej. Ewidentnie większość z realizowanych pożarów sadzy w przewodzie kominowym to efekt wspomnianego zaniedbania i braku kontroli oraz wykorzystywania nie do końca odpowiedniego materiału opałowego. To właśnie w dużej mierze od rodzaju konsumowanego przez nasze piece materiału opałowego zależy ilość odkładanej i gromadzonej wewnątrz przewodu kominowego sadzy.
Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet kilkaset stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje w skali kraju kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla zwany czadem.
Co, jeśli już jednak dojdzie do pożaru?
Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną /998 lub 112/ oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra wody powstaje aż 1700 litrów pary, co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie, przed ponownym rozpaleniem KONIECZNYM jest wezwanie kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
Zaproś kominiarza do swojego domu.
PAMIĘTAJ!
Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Strażacy zwracają również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
PAMIĘTAJ!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2023 poz. 822) w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
i spalinowych:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.), zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
źródło: KG PSP Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 85%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
Uwagi: W dn. 1.11 Ostrzeżenie może być aktualizowane - istnieje możliwość podwyższenia stopnia Ostrzeżenia na godziny wieczorne.
Ważne:
Od: 2024-11-01 09:00
Do: 2024-11-02 03:00
Czas wydania: 2024-10-31 11:43
źródło: IMGW-PIB Link
5 października 2024 w Tolkmicku odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze drużyn OSP z powiatu elbląskiego. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Starosty Elbląskiego Macieja Romanowskiego, a organizatorami zawodów byli Oddział Powiatowy ZOSP RP w Elblągu, Komenda Miejska PSP w Elblągu oraz Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko.
W zawodach wzięło udział osiem drużyn reprezentujących gminy: Rychliki, Markusy, Gronowo Elbląskie, Godkowo, Tolkmicko oraz Elbląg. Uczestnicy rywalizowali w dwóch głównych: ćwiczeniu bojowym oraz sztafecie pożarniczej. Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
Wyniki klasyfikacji generalnej przedstawiały się następująco:
1 miejsce – OSP w Krzewsku
2 miejsce – OSP w Jegłowniku
3 miejsce – OSP w Jelonkach
4 miejsce – OSP w Osieku
5 miejsce – OSP w Rozgarcie
6 miejsce – OSP w Łęczu
7 miejsce – OSP w Żurawcu
8 miejsce – OSP w Węzinie
Po zakończonych konkurencjach zawodnicy mogli skosztować posiłków przygotowanych przez okoliczne koła gospodyń wiejskich i posilić się strażacką grochówką, którą przygotowali ochotnicy z OSP Pogrodzie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom, które brały udział w zawodach.
W czwartkowy poranek 19 września nasza jednostka została zadysponowana do miejscowości Kiersity w celu pomocy dla Powiatowego Inspektora Weterynarii w Elblągu w wyciągnięciu dwóch martwych łabędzi z jeziora Korsuń. Ratownicy przy pomocy pontonu zabezpieczeni w kamizelki asekuracyjne podjęli z wody martwe ptaki i przekazali je dla będącego na miejscu Powiatowego Inspektora Weterynarii.
Groźba cofki na północy, dramatyczna sytuacja na południu kraju.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich wydało ostrzeżenie. Wiatr może osiągać siłę nawet 8 w skali Beauforta. Dodatkowo na Zalewie Wiślanym i na Żuławach stan wody może przekroczyć stany ostrzegawcze.
W związku z występującym silnym wiatrem z sektora północnego prognozowane są gwałtowne wahania poziomów wody, lokalnie z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego. W rejonie Tczewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Stawu, Elbląga i Fromborka obowiązuję drugi stopień ostrzeżenia. W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych
Alert obowiązuje do 15 września do godz. 13 jednak ze względu na dynamiczne warunki pogodowe czas obowiązywania może ulec zmianie. Jak informuję KG PSP do godz. 22 straż pożarna w związku z trudnymi warunkami pogodowymi odnotowała 6404 zdarzenia.
Najwięcej w woj. śląskim 2646, dolnośląskim 2034, opolskim 505, małopolskim 314, łódzkim 182, wielkopolskim 178 i mazowieckim 155.
Jak informuję KG PSP W związku z zapotrzebowaniami, do dwóch województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, zadysponowano wsparcie w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG, w tym:
na teren woj. OPOLSKIEGO: kompanię szkolną z Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, 4 plutony H (pluton wsparcia) z woj. świętokrzyskiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach i łódzkiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, kompanię specjalną w sile: sekcja B, sekcja C i pluton wsparcia z woj. mazowieckiego oraz kompanię szkolną z Akademia Pożarnicza
na teren woj. DOLNOŚLĄSKIEGO: pluton typu H (pluton wsparcia) oraz sekcję typu C (sekcja pomp szlamowych) z terenu woj. lubuskiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.
Po południu natomiast poinformowano iż, siły Centralnego Odwodu Operacyjnego z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego ruszają na południe kraju.
Ostrzeżenie hydrologiczne: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 90%
Obszar: Zalew Wiślany, Żuławy (pomorskie, warmińsko-mazurskie)
Przebieg: W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
Uwagi: Zmiana dotyczy stopnia ostrzeżenia oraz czasu obowiązywania.
ZMIANA OSTRZEŻENIA: 151
Ważne:
Od: 2024-09-14 10:24
Do: 2024-09-15 13:00
Czas wydania: 2024-09-14 10:23
Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni
źródło: IMGW-PIB Link