Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich ŚwiętychDzień wszystkich świętych wprowadza nas w czas zadumy i nostalgii. W tym dniu należy także wspomnieć ludzi, którzy za pełnienie swojej strażackiej misji zapłacili najwyższą cenę, cenę własnego życia. Zarząd Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie na swojej stronie internetowej opublikował artykuł zatytułowany „zapalmy znicze pamięci”. W artykule tym zamieszczono informację o strażakach, którzy zginęli podczas działań ratowniczych na terenie Warmii i mazur od 1945 roku.
W tym smutnym podsumowaniu jest też informacja o zdarzeniu, które miało miejsce nie daleko nas.
„23 listopada 1968 roku z Pasłęka wyjechał samochód pożarniczy Star 25 GBM do pożaru w miejscowości Rychliki. Załoga samochodu liczyła pięciu strażaków. Około 2 km od Pasłęka na łuku drogi samochód wpadł do rowu i uderzył w drzewo. Trzech strażaków zginęło a pozostali zostali ranni. Zginęli Jan Hubski, Malecha Kazimierz, Łopacki Józef”
Grób poległych strażaków znajduję się na cmentarzu komunalnym w Pasłęku.
Ćwiczenie RENEGADE - SAREX 15/II
W dniach 13-15 października 2015 r. w godz. 6.00 - 19.00 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE – SAREX 15/II. Elementami przedsięwzięcia są epizody dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W dniu ćwiczenia Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODN) będa emitować sygnały zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku. W porozumieniu z KG PSP przeprowadzony również zostanie trening systemu alarmowania i ostrzegania.
źródło: www.kwpsp.olsztyn.pl
XIV Rocznica ataków na WTC
XIV Rocznica ataków na WTCJeszcze kilka lat temu, każde wiadomości zaczynały się od informacji o rocznicy ataków terrorystycznych na WTC. W miarę upływu czasu i natłoku nowych informacji w dniu 11 września coraz rzadziej się słyszy, iż jest to data największego i najzuchwalszego w historii ataku terrorystycznego, w którym śmierć poniosło łącznie 2973 osoby. Dla nas ta data przypomina jeszcze jedno, że wśród tych ofiar było 343 strażaków, którzy ostatni raz wyjechali do akcji.
Co roku podczas obchodów rocznicy 11 września w Nowym Jorku odczytuje się nazwiska wszystkich, którzy zginęli w zamachach. Również w strażnicach, z których pochodzili polegli strażacy odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów.
Cześć ich pamięci…
76 Rocznica wybuchu II wojny światowej i jednoczesny test Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania
We wtorek, 1 września 2015 r. minie 76 lat od wybuchu II wojny światowej. Dla upamiętnienia ofiar wojny w południe zostaną włączone syreny alarmowe. Włączenie syren odbędzie się także w ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Syreny zostaną włączone na 1 minutę na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.
Zmiana ustawy o kierujących pojazdami uprzywilejowanymi
W dniu 25 sierpnia br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Nowy zapis uchyla wymóg ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych.Czytaj Więcej

Kolejne pożary ściernisk
Przed południem 25.08.2015 nasza jednostka zadysponowana została do pomocy dla zastępów JRG z Pasłęka, które wraz z jednostką OSP Wielki Dwór gasiły pożar ścierniska w miejscowości Lepno. Po południu natomiast, nasz zastęp wysłany został do gaszenia pożaru ścierniska w miejscowości Dargowo, do gaszenia którego zaangażowane były także dwa zastępy z JRG nr 3 w Pasłęku, OSP Zielonka Pasłęcka oraz OSP Drulity.
Pracowity wtorek
Pracowity wtorekWtorek(18.08.2015), okazał się bardzo pracowity dla strażaków z naszego rejonu. Wpierw strażacy z JRG w Pasłęku wraz z druhami z OSP Zielonka Pasłęcka, gasili pożar ścierniska oraz zagajnik w miejscowości Marianka. W tym samym czasie SKKM w Elblągu dostało zgłoszenie o pożarze ścierniska w miejscowości Dymnik, gdzie natychmiast skierowało dwa zastępy GBA z OSP Rychliki oraz OSP Jelonki. Gdy poszczególne zastępy zakończyły działania w Mariance i wracały do swych macierzystych lokalizacji, drogą radiową dostały zgłoszenie o kolejnym pożarze ścierniska w miejscowości Gołąbki.
Czytaj Więcej
Groźny pożar prasy
Groźny pożar prasyW sobotę (15.08.2015) tuż po godzinie 22.00, SKKM w Elblągu zadysponowało naszą jednostkę do pożaru rżyska oraz spasowanych na nim balotów słomy w miejscowości Lisów. Na miejscu znajdowały się już wozy bojowe (GBA, GCBARt) z JRG nr 3 w Pasłęku, które zdołały już ugasić prasę, której zapłon spowodował pożar. Z uwagi na wielkość pożaru i gwałtowny jego rozwój, prócz naszej jednostki na miejsce zdarzenia zadysponowano również dwa zastępy(GBA, GBA) z OSP Zielonka Pasłęcka, które początkowo skierowane były do siedziby JRG nr 3 w Pasłęku do zabezpieczenia miasta i terenu gminy Pasłęk. Czytaj Więcej
IMGW Ostrzega
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych
Obszar: województwo warmińsko-mazurskie
Ważność: od 2015-08-04 12:00:00 do 2015-08-08 20:00:00
Przebieg: Prognozuje się temperaturę maksymalną: we wtorek i środę od 28°C do 31°C, w czwartek od 27°C do 30°C, w piątek od 30°C do 33°C, w sobotę od 34°C do 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C, 18°C z wtorku na środę do 18°C, 21°C z piątku na sobotę.
Prawdopodobieństwo: 90%
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2015-08-03 13:20:00
Synoptyk: Karolina Kierklo
źródło: IMGW Link
W Hołdzie Powstańcom zawyją syreny.
W Hołdzie Powstańcom zawyją syreny.Uwaga jutro 01.08.2015 o godzinie 17.00 w godzinę "W" zarówno w naszej miejscowości jak i w całym kraju rozlegną się syreny alarmowe oddające hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.
Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Nr 26/13 z dnia 11 lutego 2013 roku w sprawie treningów Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania informujemy, że w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 przeprowadzony będzie trening systemu ostrzegania i alarmowania ludności.
W ramach treningu zostanie sprawdzona sprawność funkcjonowania akustycznego systemu alarmowego. W remizach jednostek OSP zostaną na 1 minutę uruchomiane syreny alarmowe. Wybór daty i godziny treningu wpisuje się w obchody upamiętniające 71 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Uchylenie uchwały Rady Powiatu w Elblągu
Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie uchyliła Uchwały Rady Powiatu w Elblągu z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie udzielenia dotacji z budżetu powiatu dla Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie powiatu elbląskiego.
Tym samym unieważnione zostały umowy o dotację zawarte na mocy uchwał.
Mając powyższe na uwadze Zarząd Powiatu w Elblągu w dniu 28.lipca 2015r. ma podjąć decyzję o rekomendowaniu Radzie Powiatu udzielenia pomocy finansowej gminom z przeznaczeniem dla OSP, w wysokości i zakresie rzeczowym, jak w uchylonych uchwałach. Taka forma wsparcia nie była dotychczas kwestionowana przez RIO w Olsztynie, ale jest uzależniona od zgody władz gminnych.


Wygenerowano w sekund: 0.02 426,277 unikalne wizyty