Potwierdziły się prognozy synoptyków, zgodnie z którymi dziś popołudniu nasz region nawiedziły silny wiatr w porywach osiągający nawet 80km/h. Niekorzystna aura spowodowała, iż w usuwanie skutków wiatrów zaangażowane były znaczne Siły i Środki z całego powiatu. Nasza jednostka dysponowana była trzy razy do usuwania powalonych drzew na drodze między Jelonkami, a Śliwicą, na drodze między Śliwicą a Liszkami oraz na drodze między Karczowizną, a Drużnem.
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 75%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego-zachodu i zachodu.
Uwagi: Obniżenie stopnia ostrzeżenia i przedłużenie jego ważności.
Ważne:
Od: 2021-10-21 22:00
Do: 2021-10-22 16:00
synoptyk IMGW-PIB: Wiesław Winnicki
Czas wydania: 2021-10-21 21:54
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
źródło: IMGW-PIB hLink
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021-2022
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Sezon grzewczy 2021/2022 – 1 października 2021 – 31 marca 2022
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.
Ćwiczenia sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego powiatu elbląskiego - Las 2021
2 października 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Młynary w okolicy miejscowości Gardyny Leśniczówka odbyły się wspólne ćwiczenia taktyczno-bojowe wydzielonych sił i środków KSRG powiatu elbląskiego, Lasów Państwowych w tym nadleśnictwa Młynary, powiatowego centrum zarządzania kryzysowego w Elblągu oraz gminnego zespołu zarządzania kryzysowego w Młynarach.
Celem ćwiczeń było m.in. doskonalenie współpracy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z wyżej wymienionymi podmiotami, sprawdzenie pracy Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego oraz sztabu akcji, ustalenie stopnia przygotowania podmiotów na wypadek zdarzenia o wielkich rozmiarach, a także przećwiczenie wielopoziomowej struktury dowodzenia.
Ćwiczenia składały się z trzech epizodów:
1. Pozorowany pożar wielkopowierzchniowy lasu.
2. Budowa magistrali wodnych w ramach systemów przetłaczania wody na potrzeby działań gaśniczych.
3. Działania poszukiwawczo ratownicze w zakresie podstawowym.
Przebieg: Wiatr stopniowo nasila się. W głębi lądu aktualnie najsilniejsze porywy wiatru rzędu około 55 km/h (14,8 m/s) zostały zanotowane na stacji meteorologicznej w Olsztynie, zaś na krańcach północno-zachodnich w rejonie Zalewu Wiślanego do 70 km/h (18,7 m/s). Od zachodu znad Pomorza i Zatoki Gdańskiej zbliża się strefa opadów konwekcyjnych, która w najbliższym czasie może przyczynić się do wystąpienia porywów o prędkości do około 75 km/h, a na krańcach północno-zachodnich do 90 km/h.
Ważne:
Od: 2021-09-23 22:23
Do: 2021-09-24 00:58
synoptyk IMGW-PIB: Mateusz Zamajtys
Czas wydania: 2021-09-23 22:23
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Białymstoku
źródło: IMGW-PIB Link
Dziś o godzinie 03.00 zostaliśmy wezwani do pożaru auta osobowego w miejscowości Kąty. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG nr 3 w Pasłęku oraz po jednym zastępie z OSP Zielonka Pasłęcka i OSP Jelonki.
W dniu wczorajszym około godziny 15.30 dwa zastępy z naszej jednostki zadysponowane zostały do kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie bez osób poszkodowanych miało miejsce na drodze wojewódzkiej numer 527 przed miejscowością Rychliki. W akcji uczestniczyły także dwa zastępy z JRG nr 3 w Pasłęku oraz zastęp OSP Rychliki.
Z wielkim żalem informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł na wieczną służbę członek naszej jednostki, wieloletni kierowca dh Ryszard Duda.
Msza pogrzebowa odbędzie się w piątek 20 sierpnia o godzinie 13.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach.
Składamy wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny dh Ryszarda.
Zarząd oraz Członkowie
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelonkach
W dniach 15-16 lipca nasza jednostka dysponowana była do 3 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz jakie przeszły nad naszym regionem.
▪15 lipca zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Nowe Kusy, gdzie powalone drzewo uszkodziło linię wysokiego napięcia. Niestety w wyniku tego zdarzenia zniszczeniu uległo także bocianie gniazdo, w którym znajdowały się młode. Dwa z nich zginęły.
Na miejscu zdarzenia pracowaliśmy wspólnie z zastępem SHD23 JRG nr 3 w Pasłęku oraz pogotowiem energetycznym.
Drugie zdarzenie tego dnia miało miejsce w miejscowości Jelonki i dotyczyło usunięcia odłamanej gałęzi.
▪16 lipca zastęp GBA zadysponowany został do Topolna Wielkiego w celu usunięcia zalegającego na drodze drzewa.
Niezmiernie miło jest nam państwa poinformować, iż Ochotnicza Straż Pożarna w Jelonkach otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Dotacja w wysokości 18 750 zł zostanie przeznaczona na zakup dwóch radiotelefonów noszonych, dwóch trzy częściowych kompletów ubrań specjalnych oraz dziesięciu iskrobezpiecznych, akumulatorowych latarek kątowych LED z certyfikatem ATEX do STREFY 0.
Celem programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.