Podsumowanie minionego roku
NewsRok 2021 już za nami, czas, więc na małe podsumowanie naszej działalności.
W 2021 roku nasza jednostka uczestniczyła w 68 zdarzeniach i jest to wzrost o 27 zdarzeń w porównaniu do roku 2020. Najwięcej wyjeżdżaliśmy do miejscowych zagrożeń, bo aż 43 razy, z czego 11 wyjazdów dotyczyło dowozu seniorów na szczepienie przeciw Covid 19. Do różnego rodzaju pożarów wyjeżdżaliśmy 19 razy, z czego prawie połowa dotyczyła pożarów sadzy w przewodzie kominowym. Odnotowaliśmy także 3 wyjazdy fałszywe oraz 3 razy dysponowani byliśmy do zabezpieczenia rejonu działania JRG 3 w Pasłęku. Najpoważniejszymi zdarzeniami, w których braliśmy udział to zdarzenia dotyczące pożarów: Pożar wielorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Krupin, pożar budynku gospodarczego po byłej stolarni w miejscowości Komorowo Żuławskie oraz pożar składowiska odpadów foliowych w miejscowości Gronowo Górne.
Nowy rok rozpoczęliśmy bardzo udanie od wymiany ubrań bojowych, dzięki Funduszowi Sprawiedliwości udało się zakupić 10 3-częściowych kompletów ubrań specjalnych FHR 008 MAX PL oraz wymienić węże w hydraulicznym zestawie ratowniczym. Ponadto w 2021 dzięki determinacji i zaangażowaniu pozyskaliśmy dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Dotacja w wysokości 18 750 zł została przeznaczona na zakup dwóch radiotelefonów noszonych, dwóch trzy częściowych kompletów ubrań specjalnych oraz dziesięciu iskrobezpiecznych, akumulatorowych latarek kątowych LED z certyfikatem ATEX do STREFY, a także Dotację z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, dzięki któremu udało się zakupić przenośny zestaw oświetleniowy na statywie z reflektorami firmy Rosenbauer oraz parawan do zasłaniania ofiar wypadku. Ponadto nasi druhowie z własnych środków pochodzących z ekwiwalentu za akcję dołożyli brakujące ponad 1600 zł na zakup szafy do suszenia ubrań specjalnych. Dzięki czemu możliwe jest znaczne szybsze przywrócenie ubrań bojowych do schludnego i komfortowego korzystania. Niestety rok 2021 jak nigdy wcześniej przyczynił się do zmniejszenia w naszych szeregach. Na wieczną służbę odeszli zasłużeni dh Roman Bożyk, dh Stanisław Cieślikowski, dh Ryszard Duda oraz dh Janusz Smargól druhowie, przy których dojrzewało i uczyło się strażackiego rzemiosła większość z obecnych członków naszej jednostki. Ponadto w 2021 roku pożegnaliśmy, ks. Piotra Świtajskiego który był pierwszym proboszczem po erygowaniu Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach oraz ks. Taduesza Pardę, który do chwili śmierci przez 23lata pełnił posługę w naszej parafii. Taki to był rok 2021 dla naszej jednostki, w którym radość pozyskanego nowego sprzętu przeplatała się ze smutkiem po utracie zasłużonych dla jednostki ludzi.
W nowym roku życzymy sobie, aby ten rok nie był gorszy od poprzedniego, aby nasza pasja do wykonywanego zamiłowania nie była mniejsza i oczywiście abyśmy tyle razy wrócili z akcji ile do nich wyjechali.