Niezmiernie miło jest nam państwa poinformować, iż Ochotnicza Straż Pożarna w Jelonkach otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Dotacja w wysokości 18 750, - została przeznaczona na zakup butli kompozytowych do aparatów ochrony układu oddechowego, hełmów bojowych oraz kompletu ubrania specjalnego
Celem programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.
W sobotę 15.10.2022 roku ok. godziny 21.30 zastępy z naszej jednostki zostały zadysponowane do miejscowości Gajewiec( gmina Gronowo Elbląskie) gdzie od godzin popołudniowych strażacy z Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej walczyli z przesiąkającym wałem na rzece Tina. Przyczyną uszkodzenia wałów okazały się Bobry, które na odcinku około 30 metrów poprzez swoje działania doprowadziły do zapadnięcia się wału oraz wylewania rzeki na pobliskie pola.
Sytuacja wbrew pozorom była bardzo poważna gdyż uszkodzony wał zagrożony był całkowitym rozmyciem, dlatego też na miejsce działań prócz kilkunastu zastępów PSP i OSP przybył także Oficer w dyspozycji Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu bryg. Krzysztof Karolkiewicz oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu bryg. Robert Licznerski. Działania trwające do godzin porannych skupiały się na doraźnym wzmocnieniu uszkodzonego wału przy wykorzystaniu worków z piaskiem, plandek budowlanych oraz zapór przeciwpowodziowych. W działaniach, które łącznie trwały 15 godzin bardzo zaangażowani byli przedstawiciele lokalnego samorządu z wójtem gminy Gronowo Elbląskie na czele, którzy zadbali m.in. o przygotowanie ciepłych posiłków dla pracujących strażaków.
W działania zaangażowane były Siły i Środki z: JRG nr 1, nr 2 w Elblągu, JRG nr 3 w Pasłęku, OSP Gronowo Elbląskie, OSP Jegłownik, OSP Fiszewo, OSP Markusy, OSP Krzewsk, OSP Jelonki, OSP Nowakowo.
Wszystkich chętnych chcących pomóc Pani Krysi, która w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia straciła dobytek całego swojego życia serdecznie zachęcamy do udziału w zbiórce internetowej gdzie wpłacając środki pieniężne można wspomóc naszą druhnę, koleżankę, mieszkankę naszej wspaniałej miejscowości.
Poniżej znajduję się link do strony internetowej, na której zarejestrowana jest zbiórka środków finansowych Link
Niedzielny poranek zapadnie długo w naszej pamięci. Około godziny 5.30 doszło do tragicznego w swoich skutkach pożaru budynku jednorodzinnego znajdującego się w naszej miejscowości. W pożarze zabytkowego pomennonickiego domu podcieniowego, którego powstanie szacuje się na przełom XVIII-XIX tragicznie zginął członek naszej OSP druh Borowski Mirosław, natomiast druhna Borowska Krystyna straciła dorobek całego życia i została bez dachu nad głową. Działania gaśnicze trwały do godzin popołudniowych. W akcji uczestniczyły zastępy z JRG nr 1 w Elblągu, JRG nr 3 w Pasłęku, Ochotnicy z Jelonek, Rychlik, Drulit, Świętego Gaju. Na miejscu zdarzenia obecni byli także st. kpt. Paweł Raczewski Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu oraz mł bryg. Łukasz Kochan Komendant Miejski PSP w Elblągu
Niezmiernie miło jest nam poinformować państwa iż, w Tolkmicku podczas odbywającego się tam pikniku z Produktem Polskim oraz Kulinarnych konkursów Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”, kierownik PT KRUS w Braniewie Pani Janina Malanowska oraz poseł na Sejm RP Pan Leonard Krasulski wręczyli na ręce przedstawicieli jednostek z Młynar oraz Jelonek zestawy ratownictwa przedmedycznego. Zestawy medyczne typu PSP R1 zostały ufundowane przez Oddział Regionalny KRUS w Olsztynie. Podczas uroczystości Oddział Regionalny KRUS w Olsztynie zorganizował stoisko informacyjno-prewencyjne, przy którym pracownicy KRUS udzielali informacji w zakresie prewencji i rehabilitacji oraz działań Kasy związanych z ubezpieczeniem i świadczeniami. W trakcie uroczystości przeprowadzony został także konkurs wiedzy o BHP dla rolników.
W wydarzeniu wzięli udział:, Starosta Powiatu braniewskiego Karol Motyka, Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko Magdalena Dalman, Zastępca Dyrektora KOWR OT Olsztyn Marcin Kazimierczuk, Zastępca Dyrektora ARiMR w Olsztynie Łukasz Bartkowski.
Pierwszy Ratownik - First Responder - Szansa na przeżycie
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP stara się wdrożyć w życie program "Pierwszy Ratownik" którego głównym celem wykorzystując w głównej mierze zasoby ludzkie Ochotniczych Straży Pożarnych jest udzielnie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej do momentu dojazdu na miejsce zdarzenia służb ratowniczych.
"Zdaniem Europejskiej Rady Resuscytacji(ERR) OK. 80% stanów nagłych ma miejsce w domach, a udzielenie pierwszej pomocy, czyli często bardzo prostych czynności podejmowanych w celu ratowania osoby będącej w stanie zagrożenia życia, przez świadka zdarzenia jest kluczowe w tzw. łańcuchu przeżycia. Szybkie wezwanie służb ratunkowych i udzielenie pierwszej pomocy jest najważniejszym ogniwem w łańcuchu przeżycia. Im szybciej świadek zdarzenia wezwie pomoc, tym szybciej na miejsce dojadą służby ratunkowe. Natomiast udzielenie pierwszej pomocy podtrzymuję funkcje życiowe. Kluczowe dla przeżycia osoby będącej w stanie nagłego zatrzymania krążenia jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy. Dobrej jakości uciśnięcia klatki piersiowej i defibrylacja za pomocą defibrylatora AED w ciągu 4 minut od zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie nawet do 75%. Warto dodać że każda minuta zwłoki w wykonaniu defibrylacji zmniejsza szanse na przeżycie o 10%. Niestety w ciągu 4 min od utraty przytomności żaden zespół ratownictwa medycznego nie dojedzie na miejsce zdarzenia. Natomiast dzięki gęstej sieci pierwszych ratowników oraz wyposażeniu ich w AED lub wykorzystaniu urządzeń umieszczonych w miejscach publicznych można zwiększyć szanse na przeżycie, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego jest wydłużony."
Określenie first responder wprost można przetłumaczyć jako pierwszy reagujący lub pierwszy odpowiadający na zdarzenie. W nomenklaturze międzynarodowej jest to: członek służb przeszkolony do pierwszego kontaktu w czasie wypadków. System First Responder doskonale sprawdza się w Europie i na świecie – w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii.
ZOSP RP pracuje nad wdrożeniem w Polsce Europejskiego Systemu First Responderów w oparciu o ratowników OSP. To jeden z najważniejszych elementów Strategii FLORIAN 2050, która jest na ukończeniu i lada chwila będzie konsultowana w ochotniczych strażach pożarnych i strukturach Związku.
Rozmowa z Marcinem Fleischerem
w całości ukazała się w „Strażaku” nr 8/2021
źródło: Link
"Strażak" nr 2 luty 2022
Już w sobotę 3 września zapraszamy ponownie do udziału w zbiórce krwi, która odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Jelonkach. Akcja oddawania krwi trwałą będzie od godziny 8.00 do 11.00 serdecznie wszystkich zapraszamy.
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie w wyniku kumulacji do 55 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.
Ostrzeżenie hydrologiczne: gwałtowne wzrosty stanów wody
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%
Obszar: Wschodnia część rzek Przymorza, rzeki uchodzące do Zatoki Gdańskiej, rzeki uchodzące do Zalewu Wiślanego, zlewnia Dolnej Wisły (kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie)
Przebieg: W obszarach wystąpienia prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.
Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE: 90
Ważne:
Od: 2022-08-20 14:00
Do: 2022-08-21 06:00
synoptyk IMGW-PIB: Magda Grabowska-Piekarz
Czas wydania: 2022-08-20 11:03
Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.
Ważne:
Od: 2022-08-20 14:00
Do: 2022-08-21 04:00
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.