Komora dymowa w KM PSP Elbląg
Komora dymowa w KM PSP ElblągOd połowy lutego na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu funkcjonuję nowoczesna treningowa komora dymowa. Dym, kompletna ciemność wąskie przejścia poprzedzielane różnego rodzaju bramami, zapadniami i drzwiczkami w połączeniu z migającymi czerwonymi oraz niebieskimi światłami i ludzkimi krzykami mocno odzwierciedlają warunki realnych zagrożeń mogących wystąpić podczas akcji. Głównym zadaniem trenażera jest prowadzenie ćwiczeń w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w warunkach imitujących realne zagrożenie. Każdy uczestnik ćwiczeń przed przystąpieniem do ćwiczeń prócz spełnienia wszystkich warunków uczestnictwa(aktualne badania lekarskie, ukończenie kursu pierwszego stopnia) przechodzi badanie tętna w spoczynku, po czym zakładane mu są elektrody monitorujące pracę jego serca oraz puls, które bezpośrednio dostarczane są na pulpit jednego z monitorów obserwowanych przez instruktora. Ćwiczenie w komorze dymowej składa się z dwóch części. Pierwsza część to próba wydolnościowa, składająca się z czterech ćwiczeń; ergometr taśmowy, ergometr ramieniowy, ergometr rowerowy oraz drabina bez końca przedzielonych dwu minutowymi przerwami. Ćwiczenia wydolnościowe uwarunkowane są wiekiem, do którego dopasowany jest odpowiedni czas treningu. Część druga właściwa to ścieżka treningowa.
Prócz strażaków PSP, którzy muszą zaliczyć komorę dymową raz na dwa lata, obowiązek ten obecnie dotyczy również strażaków ochotników, którzy taki test muszą przejść raz na pięć lat. Na początku marca dwóch ratowników z naszej jednostki miało już możliwość zapoznać się i zaliczyć nowy trenażer.