Bardzo pracowity wekend dla Strażaków
Bardzo pracowity wekend dla StrażakówSprawdziły się przewidywania meteorologów odnośnie przemieszczającego się w stronę naszego regionu bardzo aktywnego układu niskiego ciśnienia, któremu towarzyszyły silne podmuchy wiatru oraz padający śnieg oraz śnieg z deszczem. Ciągle pogorszająca się pogoda sprawiła, iż w nocy z soboty na niedzielę w nasz kraj uderzył Orkan „Nadia”. Wiatr, który w porywach osiągał nawet 120 km/h łamał i wyrywał z korzeniami drzewa, zrywał dachy z zabudowań oraz zrywał linie energetyczne. Jak podaję KM PSP w Elblągu Strażacy odnotowali blisko 300 interwencji w naszym powiecie.
Dodatkowo silnie wiejący wiatr spowodowały tzw. Cofkę na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Wodowskazy w Nowakowie i na rzece Elbląg odnotowały przekroczenia stanów alarmowych. W Nowakowie w strażacy układali worki z piaskiem oraz rozstawiali rękawy przeciwpowodziowe, podobne działania prowadzone były także na Bulwarze Zygmunta Augusta na elbląskim Starym Mieście. Nasza jednostka w dniach 30-31 stycznia interweniowała 17 razy i były to głównie działania związane z usuwaniem drzew z dróg, budynków, linii energetycznych oraz interwencje dotyczące zabezpieczenia zerwanych dachów z budynków.