Wprowadzono Stan Epidemii
NewsStan epidemii
Z dniem dzisiejszym, podjęto kolejne kroki w walce z korona wirusem. Po stanie zagrożenia epidemiologicznego wprowadzono stan epidemii., który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia i możliwości. W tym kluczową - wprowadzenia tak zwanych stref zero. Taka strefa to obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w którym są dodatkowe ograniczenia i kontrola. Strefa zero może być obejmować swoim rozmiarem całe miasto lub region.
Zgodnie z treścią ustawy, stan epidemii może (ale nie musi) wiązać się z następującymi obowiązkami:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,

- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,

- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,

- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,

- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych – uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

- czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;

- czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;

- obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;

- obowiązek poddania się kwarantannie;

- miejsce kwarantanny;

- zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;

- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;

- nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;

- nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;

- zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;

- nakaz określonego sposobu przemieszczania się.