BARDZO NIEKORZYSTNE ZMIANY DLA OSP
NewsNiestety Ministerstwo Finansów zajęło jednoznaczne stanowisko, które zakłada, że jednostka niewpisana do rejestru przedsiębiorców KRS (np. OSP wpisana wyłącznie do rejestru stowarzyszeń KRS) ma obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego wyłącznie w postaci elektronicznej, nieustrukturyzowanej, oraz opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
Na swoim profilu na Facebooku Waldemar Pwalak pisze"
"Stowarzyszenia takie jak OSP działają dla dobra wspólnego w oparciu o aktywność ochotniczą bez prowadzenia działalności gospodarczej. Dotychczas OSP korzystały z możliwości uproszczonego rozliczania się z fiskusem. Od 2019 roku obowiązują nowe regulacje. Prawdopodobnie poprzez nieuwagę (nie przypuszczam, że było to działanie zamierzone) doszło do wprowadzenia katastrofalnych rozwiązań dla małych stowarzyszeń nie prowadzących działalności gospodarczej.
Sprawozdanie musi być złożone w formie elektronicznej i podpisane przez wszystkich członków zarządu kwalifikowanym podpisem elektronicznym (koszt około 400 zł na osobę). Oznacza to nieuzasadnione i bardzo wysokie koszty administracyjne. Od początku roku kierowaliśmy, jako ZOSP RP pytania do Ministerstwa Finansów o jednoznaczne wyjaśnienie przepisów. Dopiero w ubiegłym tygodniu, 23 stycznia, na stronach MF w odpowiedziach na pytania potwierdzono nasze obawy.
Dlatego przesyłamy wniosek do Pani Minister Finansów o pilne przywrócenie ułatwień dla stowarzyszeń, w szczególności OSP, pozwalających na prowadzenie działalności społecznie użytecznej bez nadmiernie uciążliwych obowiązków administracyjnych i podatkowych.(...).