Ćwiczenia zgrywające jednostki OSP z powiatu elbląskiego
Ćwiczenia zgrywające jednostki OSP z powiatu elbląskiegoW dniu 29.09.2018 w miejscowości Rzeczna (gmina Pasłęk) odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu Elbląskiego należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-gaśniczego. Teren ćwiczeń nie był przypadkowo wybrany gdyż niemalże rok temu w tym miejscu doszło do przelania się wody przez wały rzeki Wąskiej, co doprowadziło do rozległo zalania terenów znajdujących się między miejscowościami Rzeczna, Krosienko, Drużno, Węzina. Wówczas na miejsce działań skierowanych były ponad stu strażaków, kilkudziesięciu żołnierzy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa a na miejsce działań przybył sam Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, iż wysoka woda w rzece Wąskiej zaczęła wylewać się poza swoje koryto na wysokości miejscowości Rzeczna zagrażając zalaniem pobliskim miejscowościom. Na miejsce wezwano Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej z Pasłęka oraz 14 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu elbląskiego.
Ćwiczący pod okiem koordynujących funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Elbląga na czele, których stał kpt. Łukasz Kochan podzieleni zostali na 3 odcinki bojowe, na których to ratownicy zabezpieczeni w odpowiednie wyposażenie do pracy przy akwenach wodnych musieli rozstawić, zabezpieczyć oraz napełnić wodą rękawy przeciwpowodziowe. Ćwiczenia miały na celu przećwiczyć prawidłowe użytkowanie rękawów przeciwpowodziowych oraz współpracę między jednostkami należącymi, do KSRG.