Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Ekstremalnie wysokie tempertaru przyczyna ogromnych pożarów w Europie
Ekstremalnie wysokie tempertaru przyczyna ogromnych pożarów w EuropieOd kilku dni praktycznie w całej europie panują wysokie temperatury. Nawet w okolicach koła podbiegunowego temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Rekordowe upały panują w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Również na Syberii słupek rtęci w termometrach osiąga nienotowane wcześniej poziomy.
Panująca długotrwałą susza przyczyniła się do powstania ogromnych pożarów między innymi w Szwecji oraz w Grecji. Tegoroczne lato w Szwecji jest najcieplejsze od 260 lat co przyczyniło się do powstania pożaru lasów który strawił już ponad 25 000 hektarów. W związku z czym Szwecja za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciła się o pomoc w walce z pożarami. W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy. 20 lipca w godzinach porannych Szwecja zaakceptowała wsparcie polskich strażaków co spowodowało iż 21 lipca konwój Państwowej Straży Pożarnej wchodzący w skład modułu międzynarodowego GFFFV (Zwalczanie z ziemi pożarów lasów przy użyciu pojazdów)wyruszy do Szwecji. W skład grupy wchodzi prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze.
W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy). Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Trelleborga, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań.Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).
Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej. W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).


Wygenerowano w sekund: 0.01 694,007 unikalne wizyty