Kolejny przypadek uratowania życia przez zastęp OSP dzięki AED!!!
NewsPoniżej przedstawiamy artykuł z jednego z najpopularniejszych portali strażackich w Polsce opowiadający jak jednostka OSP dzięki użyciu AED przeprowadziła skuteczną resuscytacje.
Defibrylator w OSP uratował życie mężczyźnie!

8 lipca br. przed godziną 12:00 dyżurny SK KP PSP w Pile zadysponował zastęp techniczny z JOT OSP Łobżenica do Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) w miejscowości Wiktorówko.

W momencie przybycia na miejsce zdarzenia zastano nieprzytomnego mężczyznę bez oddechu i objawów krążenia, któremu świadek uciskał klatkę piersiową. Niezwłocznie przystąpiono do czynności resuscytacyjnych z wykorzystaniem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego oraz zestawu PSP R-1. Po 20-minutowych staraniach ratowników z łobżenickiej OSP udało się przywrócić u 63-letniego mężczyzny podstawowe czynności życiowe tj. oddech oraz tętno.

W tym momencie na miejsce zdarzenia dojechał Zespół Ratownictwa Medycznego “P” z Wysokiej. Strażacy wraz z ratownikami starali się ustabilizować parametry pacjenta. Dodatkowo do zadań ochotników należało zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR “Ratownik 2” z Bydgoszczy oraz transport chorego na pokład Eurocoptera.

Powyższa akcja reanimacyjna pokazała, że Ochotnicza Straż Pożarna w Łobżenicy to jednostka bardzo dobrze wyszkolona, wyposażona i zorganizowana. Ta sytuacja potwierdziła ponadto, że nie wolno szczędzić pieniędzy na sprzęt ratujący życie. Pieniądze przeznaczone na zakup defibrylatora zwróciły się z nawiązką.
www.remiza.com.pl